Doğaya Dönüş Kampı 26-27 Ekim Kilistra, Konya

Konya Büyükşehir belediyesi desteği ile Kilistra Antik Kenti’nde (Gökyurt) keyifli bir kamp ve yürüyüş yapacağız. Bu etkinlik Doğaya Dönüş Kampı, Gelin Gidelim, Adask (Aksaray Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü), Kask (Konya Adrenalin Sporları Kulübü), Kondak (Konya İzcilik Arama Kurtarma Kulübü) ile beraber düzenlenmektedir.

Etkinliğimiz ücretsiz olup Konya dışından ve içinden katılacak misafirler için kamp alanına transfer sağlanacaktır. Yemek ve kumanyalar tarafımızdan karşılanacaktır. 2 gün sürecek olan kamp ve yürüyüş etkinliğine katılabileceğiniz gibi yalnızca yürüyüş etkinliğine katılmanız da mümkündür. Yürüyüş, hafif derecede olup zorlu bir parkur değildir.


ETKİNLİK PROGRAMI VE GENEL BİLGİ


Kilistra Antik Kenti Konya’nın 45 km güneybatısında, Meram ilçesine bağlı Hatunsaray (Lystra) beldesi Gökyurt köyü içerisindedir.

Kilistra Antik Kenti Tarihçesi

Helenistik ve Roma dönemlerinde yoğun yerleşime sahne olan ve erken Hristiyanlık döneminde hızla büyüyen Kilistra (MS VI.-XIII. yüzyıl) zamanla Kapadokya benzeri bir mimari dokuya kavuşmuştur.

Kilistra antik kenti, tarihî Kral Yolu (Via Sebaste) üzerinde yer alır. Stratejik öneme sahip olan Lystra, Roma İmparatorluğu’nun güney uçlarında İmparator Augustus tarafından askerî koloni yapılan beş merkezden biridir. Aynı dönemde Anadolu’yu gezen (MS 49-56) Aziz Paulus ve Barnabas’ın yeni vaz’ ettikleri dine Lystra halkının çoğunluğu katılmıştır.

Kilistra, Aziz Paulus’un yaşamında önemli bir yer olması ve mimari açıdan kiliseler, şapeller, manastırlar, gözcü kuleleri, sığınaklar, antik yollar, mahalleler, seramik atölyeleri gibi değerli örnekleriyle ön plana çıkmaktadır.   

ETKİNLİK 26 EKİM CUMARTESİ GÜNÜ BASLAYIP 27 EKİM PAZAR SONLANACAKTIR. CUMA GÜNÜNDEN KATILMAK İSTEYENLER KATILABİLİRLER.

ETKİNLİĞE KATILMAK İSTEYEN HERKESİN FORMU AYRI AYRI DOLDURMASI GEREKMEKTEDİR.
https://forms.gle/86HNT1r86XCZPEgNA

ETKİNLİK PROGRAMI

26 EKİM CUMARTESİ

10:00 Misafirlerin karşılanması
11:00 Eski stadyum önünden Klistra’ya hareket
12:00 Kamp alanına varış
12:00 – 13:30 Serbest zaman
14:00 Temel kampçılık atölyesi
15:30 Kahve atölyesi
17:30 Okçuluk atölyesi
19:00 Akşam yemeği
20:00 Kamp ateşi ve müzik
00:00 Sessizlik saati

27 EKİM PAZAR

08:00 Kahvaltı
10:00 Kilistra Antik Kenti’ne yürüyüş
12:00 Roma Köprüsü’nde mola ve fotoğraf çekimi
14:00 Kamp alanına dönüş ve dinlenme
14:30 Doğa zararlılarını tanıma ve korunma yöntemleri
15:30 Güzel sanatlar atölyesi
16:30 Hediye çekilişleri ve veda
17:30 Merkeze hareket

ÜCRET

Etkinliğe katılım ÜCRETSİZDİR. Katılım 250 kişiyle sınırlıdır.

YİYECEK İÇECEK

Cumartesi günü akşam yemeği, pazar günü kahvaltı ve pazar günü öğle kumanyası tarafımızdan verilecektir.

EKİPMAN

Ekipman kiralanmamaktadır. Her katılımcı kendi ekipmanını getirmekle sorumludur.

ULAŞIM

Toplu taşıma ile gelecekler ve aracı olmayanlar için cumartesi sabahı saat 11:00’da Konya eski stadyum önünden kamp alanına araç kaldırılacaktır. Aracı olanlar da dilerlerse araçlarını eski stadyumun oradaki otoparka bırakarak kamp alanına servislerle ulaşabilirler. Servi pazar günü saat 17:30’da kamp alanından merkeze hareket edecektir.

Kamp alanına aracıyla gelmek isteyenler araçlarıyla da gelebilirler.

Kilistra kamp yeri konumu: https://her.is/32ryaBM

Eski stadyum konumu: https://her.is/33PF0Bv

KAMPA GELECEKLER İÇİN GETİRMENİZ GEREKENLER

 • Mevsime uygun çadır
 • Mevsime uygun uyku tulumu
 • Mat
 • Kamp sandalyesi
 • Kafa feneri
 • Mevsime uygun kıyafetler
 • Yağmurluk
 • Polar
 • İçlik
 • Sıcak su torbası / cep sobası / ısıtıcı
 • Kişisel ihtiyaçlar
 • Atıştırmalık
 • Varsa kullanılan ilaçlar
 • Yağmur ve çamura karşı önlem olarak yedek çamaşır ve çorap

YÜRÜYÜŞ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Yürüyüş sırasında enerji verecek (ceviz kuru üzüm vs. ) gıdalarınızı yanınızda getirmeniz ve  yine yanınıza 1.5 – 2 litre su almanız gerekmektedir. Yemek ve kumanyalar tarafımızdan karşılanacaktır.

Yürüyüş Ekipmanları Hakkında Bilgiler

Ayakkabı: Bot, bileği saran cinsten ayakkabılar tercih edilmeli, mevsim şartları gereği su geçirmezliği iyi olan ayakkabılar tercih edilmeli ve yedek 2 adet çorap alınmalı. Tercihen çok ağır olmayan yedek ayakkabı da alınabilir.

Mont: Polar yada soğuktan koruyan elbise olmalı, hava alabilen türden kıyafetler tercih edilebilir. Yağmur geçirmez bir üst katmak tercih edilmesi önemlidir.

Pantolon: Hareket kolaylığı sağlayan ve hava alabilen bir pantolon tavsiye edilir.

Baş için: Soğuktan, güneşten ve rüzgardan korunmak için şapka, buff yada bandana ve güneş gözlüğü alınmalı.

Çanta: Yürüyüş çantası 25 litre küçük bir çanta olabilir. Çanta içinde su(en az 1 lt) , enerji verici gıdalar (kuruyemiş, hurma gibi), meyve , yağmurluk, yedek iç çamaşırı, yedek çorap , ekmek arası yiyecek alabilirsiniz.  Alerjisi olanlar ve düzenli ilaç kullananlar, ilaçlarını unutmasınlar.

Baton: Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için baton gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor olabilir.

Kıyafet: Hava çabucak değişebilir. Daha soğuk olması ihtimaline karşı kalın bir şeyler, yağmur ihtimaline karşı da yağmurluk bulundurmakta fayda vardır.

Elektronik: Yürüyüş boyunca harika manzaralar ile karşılaşacağımız için fotoğraf makinenizi ve selfie çubuğunuzu almanızı tavsiye ederiz.

Çöp: Etkinlik boyunca çöplerimizi kesinlikle doğaya atmayacağız. Çöplerimizi çantamızda biriktireceğiz. Bunun için de bir poşet alınabilir.

Sigara: Yürüyüş sırasında sigara içmek yasaktır. Sigara içerken arkanızda yürüyen dostlarımızı dumana boğduğumuzu unutmayalım. Sigara molalarda içilecektir.

Yürüyüş öncesi;
-Yeni alınmış ayakkabılar kullanılmamalıdır.
– Ayak tırnaklarının kesilmiş olması gereklidir.
– Etkinlik öncesi gece uykunuzu güzel olmanız önemlidir.

KAYIT

ETKİNLİĞE KATILMAK İSTEYEN HERKESİN FORMU AYRI AYRI DOLDURMASI GEREKMEKTEDİR.
https://forms.gle/86HNT1r86XCZPEgNA

BAZI HATIRLATMALAR

 • Bu etkinlik katılımcıların ortak çalışması ile yapılmaktadır. Etkinlikler bireysel faaliyetler kapsamında olup herkes kendi sorumluluğunu taşır. Şikayetten hoşlanmayan, olası aksaklıkları anlayışla karşılayabilen, dayanışma ve bireysel sorumluluk bilincine sahip, konfor beklentisi yüksek olmayan, paylaşımcı uyumlu kişilerin katılması uygundur.
 • Katılımcılar  su ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır.
 • Etkinlik boyunca alkollü içeceklerin tüketilmesi, uyuşturucu maddelerin kullanılması kesinlikle yasaktır.
 • Çadır konaklaması sırasında üşüyebileceğinizden endişe ediyorsanız yanınızda cep sobası, sıcak su torbası gibi materyaller bulundurabilirsiniz.
 • Yanınızda kamp sandalyenizi getirmeyi unutmayın.
 • Havanın akşamları soğuk olacağını düşünerek yanınızda uygun kıyafet (polar, içlik, çorap vb.) bulundurmayı unutmayın.
 • Ayakkabılarınızı yağmurlu havalar için su geçirmez seçmenizi öneririz.
 • Lütfen yanınızda getireceğiniz sabun, diş macunu gibi kozmetik ürünlerinizi doğaya zarar vermeyen, doğada çözünebilen ürünlerden seçmeye özen gösterin.

BU ETKİNLİK KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DESTEĞİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.

Kampta görüşmek üzere!

Kamplarda yanınızda olması gereken malzemeler

Kamplarda yanınıza alacağınız malzemeler büyük önem taşır. Doğru malzemeyle kamp yapmak konforunuzu artıracağı gibi gereksiz malzemeler nedeniyle daha fazla ağırlık taşımanızı da engeller. Kamp malzemelerinin neye göre seçilmesi gerektiği konusunda bazı hususlara dikkat edilmelidir. Malzemeleri belirleyecek başlıca etkenler mevsim şartları ve sizin ihtiyaçlarınızdır.

Daha fazlasını oku